Strona Główna / Nasze wydawnictwa

POKONKURSOWE WYDAWNICTWA

Książka „Portret Miast Kędzierzyn-Koźle - Přerov”  to pokonkursowy album zawierający fotografie Kędzierzyna-Koźla i Przerowa. Książkę otwiera referat dr Piotra Pałysa „Śląsk jako wspólna kraina Polski i Czech  - uwagi o polsko-czeskim styku kulturowo-historycznym”. Następnie można zobaczyć nagrodzone fotografie – są to zdjęcia zarówno obrazujące sytuacje rodzinne jak i publiczne. Kolejnym rozdziałem są Rodzinne historie -  dotyczące uroczystości rodzinnych, a prezentację rozpoczyna seria fotografii z kolekcji Agaty Brodackiej wnuczki i prawnuczki rodziny osiadłej na Ziemi Kozielskiej od pokoleń , z kolei część czeska pokazuje losy rodziny przerowskich cukierników i piekarzy Tiefenbachów. Sąsiedzkie klimaty to próba porównania i pokazania w czym  - my Polacy i Czesi - jesteśmy podobni . Rozdział Przestrzeń Publiczna Miejsca i Ludzie pokazuje fotografie obrazujące życie publiczne obu miast poprzez architekturę, wydarzenia publiczne, formy aktywności kulturalnej, codzienną pracę.
Książkę zamyka referat socjolog Anny Bereś „Dwa miasta – okiem flâneura”.  Flâneur to ktoś, kto zwiedza miasto, włóczy się po mieście bez żadnej wiedzy na jego temat i żadnego planu. Anna Bereś odwiedziła oba miasta i w referacie zawarła swoje spostrzeżenia i refleksje. W oparciu o spacer po naszych miastach opisała swoje doznania i wyciągnęła pewne wnioski.

Zestaw pocztówek –przygotowanych na podstawi pokonkursowych fotografii Kędzierzyna-Koźla i Przerowa. W każdym zestawie znajduje się dziesięć pocztówek.

Projekt Historia zamknięta w fotografii - miasta ponad granicami jest współfinansowany ze środków
Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. PRZEKRACZAMY GRANICE